Kis házak Rékának szíves tanulmányozásra - különösebb kommentár nélkül. Lehet bővíteni, belenyúlni, kommentálni...
- Local Heroes #12 Heinz Bienefeld 1926-1995 - a holland Winhov építésziroda kiadványa (pdf)
Heinz Bienefeld - Haus Babanek (Westfalen, 1997). Szöveg Bienefeldről magyarul a Vándoriskola honlapján.
U. Nagy Gábor: Zsidai ház
- a Zsidai ház - részletesen itt a honlapunkon;
- Sugár Péter cikke (épfórum) - rajzokat kéretik szerezni és közzétenni!
- Az Alaprajz interjúja (pdf)
Családi ház, Richmond Place, Dublin - Boyd Cody Architects
Ismertetés, magyarra fordítva.
Women's Center, Szenegál:
A konferencia filozofikus sztárépítészetének ellenpontjaként értelmezhető a finn Jenni Reutermunkássága, aki két hölgy-társával (Saija Hollmén, Helena Sandman) együtt afrikai projektek megvalósítására tette fel az életét. Nem túlzás ezt állítani, beszámolója komoly elhivatottságról tanúskodik – bár eddig csak egy projektet sikerült realizálniuk. Az ő előadása – talán a téma, talán a tervezők személyisége miatt – hasonlóan elmélyült elemzését adta a bemutatott néhány projektnek, mint a magyar építészek bemutatói, és azt látszott sugallni: a kevesebb néha valóban több. A nagyszabású épületek után a dísztárcsákból kialakított szellőzők, a sörösüvegből képzett ablakszemek, az újrahasznosított fémből készült nyílászárók, a biogáz (emberi trágya) használata az építészet egy más szegmensét mutatták fel, ami azonban nem kevésbé fontos, és talán fontosabb tanulságokkal szolgál Magyarország számára, ahol a szegénység szintén nem elméleti probléma.
Földes László és Balogh Csaba: Családi ház, Nagykovácsi (Év háza, 2011)
Originality without sensation / Szenzáció nélküli eredetiség
Ezzel az alcímmel nyílt 1960-ban kiállítás Varsóban a kortárs finn építészetről. Tetszik ez a frappáns megfogalmazás, és különösen aktuálisnak érzem ma Magyarországon a XXI. század elején.
Mintha Földes Lászlóék is egy hasonló jelszót tűztek volna zászlójukra. Óvoda, iskola, lakóház ugyanabban a magas minőségben végiggondolva és megvalósítva, a szenzációkeresés kényszere nélkül, szerényen, de magabiztosan. Szép arányú terek, sok természetes fény, jó minőségű anyagok, a klasszikus átmeneti tér, a tornác újszerű alkalmazása. A józan ész építészete.
Mintha ez hiányozna a legjobban a hazai palettáról. Ezért gondoltuk példaként állítani 2011-ben a hazai építésztársadalom elé.
Gratulálok, így tovább… (Nagy Tamás, a zsűri elnöke)
Marosi Bálint: Családi ház, Kaposvár
Ilyen volt - ilyen lett:
(Csendélet medencével és parabolaantennával, 2011)
Barátkaposzáta (Sylvia atricapilla):