Előre is elnézést kérek, a honlap hagyományaitól eltérően korhatáros publikáció következik.
Hogy a borzalom a főoldalt ne csúfítsa el, ezért választottam inkább Paz Vegát nyitóképül - a Duna Terasz Lakópark alaprajzait kiskorúak, gyenge idegzetűek, labilis idegzetűek kérem, kerüljék el!
Az épület két alaprajzából válogattam, teljesen önkényesen, a korábban megszokott kiemeléseket sem alkalmazom most; egy igazi ínyesmester nyilván örömmel kalandozik rajtuk mindennemű grafikus hangsúly nélkül is.
1. Minigolf lakáska: igazi városi műfaj - a szűk középfolyosóból megérkezve a (valamiért lefalazott) "előszoba" (?) falán csattanunk, innen mandínerből pattanunk a konyhába (amit félig megevett egy akna):
2. Tetris-lakás: nagy ügyességre vall, hogy sikerült megtalálni a két (bárhol máshol amúgy elhelyezhetetlen) L-alakú szoba ideális helyét. Olyan sakkozóknak javallt erősen, akiknek kedvence a lólépés (figyeljük meg a centrális vécéelhelyezést is!):
3. Kis lakás pillérrel: akinek nincs háziállata se, az is együtt élhet valakivel: egy pillérrel. A pillér örök barát, a hűséget, a gondoskodást élethosszig megbecsüli - reggelizzen pillérrel, és magabiztosan indul a napja!
4. Pillérvariációk: a pillér (a reggeli után) itt önálló szerepre tör: jelentős oldalirányú kiterjedésével egy terjedelmes, sötét SEMMIT képes lekeríteni a lakásból - figyelemreméltó, hogy ebbe a SEMMIBE öt ajtó is nyílik!
5. Pillérvariációk, Opus 2: Bach Goldberg variációihoz hasonlóan itt építészeti, térképzési variációkat figyelhetünk meg - a fentihez nagyon hasonló pillér itt kerülgethető, nézegethető, akár le is lehet festeni pirosra (itt is: centrálvécé és csigafolyosó!):
6. Pillér-sokk: a pillér olyan, mint a szerelem: ott és akkor vág pofán, mikor legkevésbé számítanánk rá. Itt rögtön a belépés után tapadhat a homlok a betonra, a sokkot egy viszonylag fegyelmezett alaprajz-szervezés csendesíti le:
7. Pillér-dráma: a fenti téma sűrítettebb, kidolgozottabb megoldása. Itt az érkezési irányból el sem férek a pillér és a fal között, a választási lehetőségeim: 1.) vécéajtó; 2.) beszorulni a résbe; 3.) a konyha. Vegyük észre, hogy ez utóbbi a körülményeknek köszönhetően milyen drámaian valósít meg egyfajta menedék-jelleget:
8. Társas magány: itt két hálószoba is kapott önálló pillér-lakótársat - mi sem bizonyítja jobban az eszköz építészeti erejét. Az ebben rejlő lehetőségek további kiaknázása már túlontúl olcsó eszköz lett volna, a bejárat utáni sötét SEMMIT így itt válaszfal határolja:
9. Variáció SEMMIre: igazán ötletes az előzőek után: a lakás közepén egy akna dönget végig, a súlyponti SEMMI így új keretek között valósulhat meg (a pillér-semmit birtokló tulajdonosok jöhetnek látogatóba):
10. Előszoba-pillér - a 6. számú megoldás, itt már kiviteli szinten: érdemes megfigyelni, hogy a pillér NAGYOBB lett. A Rolling Stones nyomdokain: "Paint it Black":
A rajzok forrása az építészfórum - a fotóktól most eltekintenék, így is úgy érzem, feszegetjük a 18-as karika határait.
*
Felmerül a gondolat, mit is lehet egy ilyen házzal kezdeni - mert persze az igazi fájdalom az, hogy ez megépült, hogy (sajnos tényleg) ez a mentalitás és színvonal jellemzi a mai épitőipart, és hogy ennek a felelőssége mégsem hárítható másra, csak az (egy korábbi példához hasonlóan itt is igen neves) építészre. Sajnos nem mondható kirívónak - manapság majdhogynem ez a normális...
Érdekes egyetemi feladat lenne a meglévő vasbeton vázra MŰKÖDŐ lakásokat tervezni... Hogy valóban érdekes lesz-e vagy sem, nem tudom, de VALAMIT majd kezdenie kell az utókornak az ilyen és ehhez hasonló borzalmakkal - talán szerencse és lehetséges remény a dologban, hogy az egészen elképesztően szertelen felső szintekkel szemben a pincére (így az egész teherhordási rendszerre) fegyelmezett vázat kényszerít a parkolás...
feloldás: