Egy remek társasházat volt módunk megnézni múlt héten Berlinben, s mivel érzékelem, hogy újabb színes épület- és térelemzések nélkül a nyaratok fabatkát sem ér, hát mellékelek pár színes ábrát.
Vizsgált épületünk nem csupán anyaghasználatában - Európa legmagasabb faszerkezetű épülete (!!!) - de térhasználatában is izgalmakat rejt. Kéretik felkészülni és figyelmezni - de következzen először a hivalalos ismertetés, még előtte egy kis filmbejátszás:
Előre kell tekerni - a házról 5:48 és 9:27 között van szó.
Tervezői szándék volt egy nyitott épület létrehozása – szemben a Berlinben szokásos tűzfaltól-tűzfalig, azonos párkánymagasságot tartó tömbrekonstrukciókkal. Ez csak egy „baugruppe”, egy építőcsoport keretében volt megvalósítható, hiszen ők inkább érdekeltek és motiválhatóak voltak, mint egy befektetői csoport.
Az épület fa oszlop-gerendás szerkezetű, fa-vasbeton vegyes födémekkel, a közlekedés különálló lépcsőházban zajlik. 2002 előtt a német tűzrendészeti szabályok csak háromszintes faépületekre adtak engedélyt, a jelenlegi szabályzók is csak ötre – a hét szint így igazi különlegességnek számít, amit a tűzoltóhatóságokkal való szoros együttműködéssel sikerült elérni. Az épület új standardot állít fel a fa szerkezetű, ökologikus épületek részére.
A "baugruppe" fogalma ugye ismerős a korábbi berlini példa okán (Roedig-Schop, amúgy velük beszélgettünk is), de nézzük most az itteni épületünk térszerkezetét.
A lépcsőblokk vasbeton, az épület maga pedig favázas - emiatt a feszes, négyzetrácsos raszterháló - izgalmas látni, hogy ebben a szigorú szerkesztésben is nagyon racionális, levegős és nagyvonalú tereket képesek létrehozni.
A szürke zóna a közlekedésé - innen mindent jól belátni, közben én (a lakó) is látom hogy ki jön-megy, és a lakás előtt kialakul egy kis (=nagy) fogadóterasz, ami (a nagyvárosi helyzet ellenére) egyfajta családiházas jelleget kölcsönöz a lakásnak - a harmadik emeleten!
Érdekes, hogy a nappali négyzete teljesen középre kerül, mégsem válik elzárt, sötét lukká: minden innen nyílik, mindennek ez a szíve, a közepe:
Na jó, az kérdés lehet hogy ez a nappali pontosan hogy is rendezhető be, de nagyon jól összenyitható a csatlakozó terekkel, így - hitem szerint - nappali-konyha-étkező kombóként remekül használható. És még a fürdő is homlokzatra került.
Hozzátartozik, hogy minden szint különböző kialakítású, amire a vázszerkezet lehetőséget is ad - itt megnézhetőek az alaprajzok.
A különválasztott lépcsőház elsőre pazarlónak, luxusnak tűnik, de így nyer az épület egy harmadik homlokzatot is - nem mellesleg egy ellenőrizhető, de bizonyos szempontból "be is lakható" lépcsőházat. Kialakul ugyanakkor egy keskeny "kapualj-szerű" fogadótér a földszinten (innen nyílik az építésziroda), ahonnan feltárul a már teljesen privátnak mondható hátsó udvar.
Nemde tágas? De:
Igen, igen, ezek jó nagy, luxuslakások - szintenként egy (a másodikon kettő). Hozzátartozik ugyanakkor, hogy a luxust nem (csak) alapterületben, de fényviszonyokban, és főleg térhasználatban biztosítja.
No, így hazaérkezni milyen lehet?...
Érdekes, hogy bár a ház valóban fából készült, az anyag maga sehol nem látszik (csak a plafonokon), de ez nem is volt céljuk: egy gyorsan építhető, ökologikus anyagot kerestek, nem esztétikai, látványszempontok vezérelték a tervezőket. Pedig tényleg fából épült:
Egy nagyon jó videó is megnézhető itt - angol felirattal, sajnos nem tudom ide beágyazni.
További cikkek:
- www.e3-berlin.de - az épület honlapja;
- e3 Berlin - miesarch.com (talán a legrészletesebb ismertető)
- Wohnhaus in Berlin von Kaden Klingbeil eröffnet - Baunetz.net;
* * *
tervezők:
e3 Berlin KADEN KLINGBEIL ARCHITEKTEN / Tom Klingbeil, Tom Kaden - 2010 Esmarchstraße 5.