Mű - emlék - védelem (BM, 1986)

2013. augusztus 04. 04:00 - mB

1986 újmé örökség 01.jpgVigyázz hova lépsz!
Szentjánosbogár fénylett
tegnap este ott.

- Kobayashi Issa



Magyar Értelmező

Kéziszótár

Mű. „Az alkotó tevékenységek eredménye, társadalmi, természeti erők hatásának eredménye. Bizonyos idő alatt létrejött dolog, művészi, tudományos alkotó munka eredménye." A legcsodálatosabb mű Isten műve, a természet. Az ember, s műve csupán része az egésznek. Az emberi művek születnek. A születés is a természet ajándéka.

Emlék. „Az emlékezetben őrzött tudattartalom. Az emlékképek összessége, emlékezet.

Emléktárgy, emlékmű. A régi időkből fönnmaradt, a múltról tájé­koztató dolog." Az emlékezés az ember sajátos tulajdonsága. A múltból ránkmaradt művek utunk során megtett lépéseink nyomai. Emlékek, emlékezés nélkül nem tudnánk a múltról, nem sejtenénk a jövőt.

Műemlék. „Értékes régi műalkotás, főképp építmény, szobor." Sajátosan emberi művekre vonatkozó fogalom. Mű, mely anyagában, formáiban, térbeli elrendezésében, eredeti rendeltetésében - szelle­mében - korának lenyomata. Az emberi gondolkodás, a történelem nyomait magán viselő alkotás. Értékesnek tartott.

Védelem. „Az a cselekvés, tény, hogy valakit vagy valamit védenek, oltalmaznak, valakinek vagy valaminek az érdekeit védő, jogi, erkölcsi hatalom. Védőhatás, oltalom."

Fenyegető veszély, támadás, károsodás elhárítása, közvetve mindig önérdeket védő cselekvés, védelem - támadás összetartozó fogalmak.

Műemlékvédelem. „A műemlékek intézményes hatósági megóvása és gondozása."

Műemlékvédelem - értékvédelem. Mi értékes számunkra? Érték­tudat zavarban szenvedő társadalom hogyan ítéli meg, mi értékes, mi nem? Ki, mi ellen védjük értékeinket? Nem maga ellensége-e az ember? Mennyire értékes számunkra egész környezetünk? A védelemben miért kiváltságosak a régi, emberi alkotások? Természetes-e az „intéz­ményes, hatósági" megóvás? Helyes gyakorlat-e az, hogy a műemlékes szakemberek régi házainkból gyakorta „tudományos kutatások ered­ményeire épülő", soha nem volt formájú „mű emlékeket" varázsolnak? Reményteljes vállalkozás-e alapfalak konzerválása? Szeretjük-e a kon­zerveket? Hiszem, hogy szebb volna, ha a műemlékvédelem nem jelen­tene többet, mint szélsőségektől mentes, körültekintő viselkedés­módot.

Balázs Mihály

1986 építőművészet.jpg

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarsas2010.blog.hu/api/trackback/id/tr925439994

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása