Fiatal építészek jövőjéről (Michael Rotondi interjú)

2012. november 03. 14:02 - mB

http://ad009cdnb.archdaily.net/wp-content/uploads/2012/10/508efd1a28ba0d2956000012_interview-michael-rotondi-on-architecture-education_michael-rotondi_-1--528x297.jpgAzt kell megtanítanunk a hallgatóinknak, hogy legyenek vállalkozók. Nem a szó "pénzcsináló" értelmében, hanem hogy megtalálják a nekik tetsző munkát. Hogy hogyan érjék el hogy olyan pályafutásuk legyen amit elképzeltek maguknak. Kell hogy legyen egy olyan hely ahol a fiatalokat azon az úton vezetik végig, amelynek során a saját életüket formálhatják meg.

Sok szó esik mostanában az építészeti túlképzésről, az építészoktatás szerepéről - ennek lehetőségein, lehetséges irányain gondolkodik Michael Rotondi - a teljes interjú az Archdaily.com-on!

Az építészetoktatás gyakorlati alapokon álló képzés lehet, ha erre inkább mint alapzatra semmint önálló szakmára gondolunk. Persze szakma és hivatás is, de ha mint alapzatra gondolunk rá, akkor kapcsolatot találhat a később építészeti praxist folytatni nem kívánó hallgatókkal is. Több lehetőséget jelent. Annak tudomásul vétele, hogy a rengeteg építész-diplomát szerző ember közül milyen sokan helyezkednek el az építészeten kívüli világban, az első lépés ebbe az irányba.

Úgy kell ezen gondolkoznunk és dolgoznunk, hogy nyitva hagyjuk az építészképző iskolák kapuit azok számára is, akik nem akarnak majd építészként dolgozni. Csak gondoljuk meg, az "építész" szót milyen módokon is használjuk: hisz beszélünk a gazdaság építészeiről, de egy sor más dolog vagy tevékenység építészeiről is. A szó itt nem valaminek a valós építését jelenti, hanem a különböző részekből való, egy nagyobb egész részekénti szintetizálás képességét. Egy építésziskolában szerezhető képzés sokirányú lehet, hiszen dolgok létrehozásáról, projekt-alapú gondolkodásról szól.

Azt gondolom hogy radikális változás előtt állunk, és nem csak a gazdasági helyzet miatt. A gazdasági kérdések felmerülésekor úgy tűnik, mintha ez nem jelentene többet a fenntarthatóságnál és a nulla energiafelhasználású épületeknél. Nagyon csodálkozom, hogy a dolgok holisztikus szemlélete mintha a háttérbe szorulna.

Az építészet haladó voltát nem formai elemek jelenítik meg. (...) Azt kell fontolóra vennünk, tetteinknek milyen társadalmi kihatásai lesznek. Állhatatosság, türelem, elfogadás, együttérzés, szeretet - ezek az elemek teszik a közösségi életet többé a vágyott javak megszerzésének eszközénél. Önzetlenebbé kell válnunk, nem csak a saját céljaink felé törekednünk.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://tarsas2010.blog.hu/api/trackback/id/tr694886344

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása