Asif Khan, Omid Kamvari és Pavlos Sideris
AAS hallgatók terve, 2006
Ez a kis semmiség (térlefedés? gondolat? tett?…) jól példázza, hogy milyen kis gesztus is elegendő lehet egy térdarab hellyé alakításához; tulajdonsággal, jelentéssel bíró, használható, élhető KÖZ-térré változtatásához.
Milyen jó lenne most pár ilyen az utcáink fölé.
“A Londoni Építészek Szövetsége Iskolájának (Architectural Association School in London) hallgatói és végzősei készítettek egy olyan készletet, aminek segítségével használaton kívüli területeket alakíthatnak élettel teli, közhasználatú terekké.
Asif Khan, Omid Kamvari és Pavlos Sideris készítette el ezt a közterek árnyékolását célzó készletet (Public Space Shading Canopy kit), ami egy korábbi kísérletük nyomán jött létre, amikor is tavaly a brazil Recife városában, a szlömös Favelo do Pilar egy részét fedték le egy 15 méter hosszú lycra alapanyagú ponyvával.
A villanypóznákra és épülethomlokzatokra rögzített világossárga ponyvát kábelek tartják; a helyiek segítségével és a tervezők irányításával a teljes szerkezet mindössze négy óra alatt felállítható volt, és az elhagyatott átközlekedő-utat pillanatok alatt vibrálóan eleven köztérré alakította.
Az eső és nap ellen is menedéket nyújtó ponyva csomagjában a felszereléséhez szükséges minden eszköz megtalálható - S, M, L és XL méretben kapható.
A készlet és a Recife projekt bemutatásra kerül a New Yorki Cooper-Hewitt National Design Museum következő kiállításán: a “Tervezés a többi 90%-nak” című kiállítás olyan terveket mutat be, amelyek a világ szegényeinek életét javítják meg, és 2007 május 4-től tart szeptember 27-ig.”
*
forrás (szöveg és kép): dezeen magazin
(ford.: mB September 16th, 2007)