Bútorrestaurátor műhely, Pápa

2008. október 09. 11:17 - mB

A bútorrestaurátor funkció valós igényként merült fel - ebben a történelmi városban és környékén nincs lehetőség bútorok felújítására, rendbehozatalára. A ház lehetőséget nyújtana, hogy a fiatalok megismerhessék ezt a szakmát is, felkínálva nekik, hogy később ezt a szakmát választhassák és továbbvigyék, megőrizzék a hagyományokat.


Lovrity Andrea diplomamunkája - Diplomatervezés, 2008, dícsérő oklevél;


A történet a ház felfedezésével kezdődött ahogy ott állt a város szívében, elhagyatva, életre várva. A telken álló házrészek részleges elbontásával a történelmileg fontos, értéket hordozó utcafronti házrész mögött üres telek keletkezett. Ennek a beépítésre többféle lehetőség állt fenn.

A megmaradó házhoz való tiszteletből a melléépítés jellegű beépítést választottam.

A régi és új ház összefonódik, pinceszinten, láthatatlanul egyként működik. A talaj felett az új épület tiszteletteljesen meghajol a régi korok alkotása előtt. A két épület közti rés (1,50 m) ezt szolgálja. Levegőhöz juttatja a régit. (A rajzok kattintásra kinagyíthatóak!)

A régi épület hasznosítása rangjához méltó, a szép nagy tereiben helyet kapnak olyan funkciók, mint az árusító tér és a város lakói számára egy kis folyóiratolvasót tartalmazó lakberendezési részleg.
A pincéjében raktár lesz, amit az új épületrész pincéjéből lehet megközelíteni.

Az új szárnyban helyet kapna az asztalos műhely és a politúrozó rész, továbbá itt helyezem el a kiszolgáló funkciókat is. A földszinti térben egy a vendégek számára is használható teakonyha kapott helyet. Ebben a térben az idelátogatóknak lehetősége van betekinteni egy kukucskáló ablakon keresztül a mesterek műhelyébe.

A megformálásban egy olyan tömegre törekedtem, ami nem akar hangsúlyosabb lenni, mint az utcai tömeg, de nem is akar eltörpülni mellette. Képviseli az újat, de szépen elfér a régi mellett. A régi épület belső udvari részén tornácos terasz húzódik, ehhez a műhely magasságilag igazodik. Továbbviszi a tornác a magasságát és előtetőként nyúlik a ház elé.

A tetőforma követi a régi épületet, szöge megegyezik vele, aztán a műhely végéből induló más irányú tetőszakasszal metsződik és lecsendesül a kert vége felé. Az előtető kinyúlása is lecsökken, szépen visszamászik a ház végéhez érve.

A formálás egy vekni kenyérből indult ki és született meg a ház.

A tervezési szakaszai alatt aztán ez a forma lecsendesült, megbékélt helyzetével ő a műhely. 

Az asztalos szakma számára a fa maga a forma
Az új épületben ezért számomra nagyon fontos volt, hogy a fa megfelelően jelenjen meg. A formát homogénen burkolja kívülről a lécezett vörösfenyő burkolat. Belül hófehér terek uralkodnak pontonkénti vörösfenyő burkolatú felületekkel. Törekedtem a tiszta, egyszerű terek képzésére. A vörösfenyő szerkezetű üvegfelületek előtt ritkított lécburkolat biztosítja az árnyékolást.

A két épületet egy hófehér dolomit adalékos rámpa köti össze, ami végül teraszként szélesedik ki a régi épület előtt.

(forrás: építészeti leírás)

*

Lovrity Andrea diplomaterve 2008-as év MÉK-MÉSZ diplomadíj-bizottság dícsérő oklevelét kapta. Gratulálunk!

October 9th, 2008

Szólj hozzá!
Címkék: pápa egyetem BME

A bejegyzés trackback címe:

https://tarsas2010.blog.hu/api/trackback/id/tr544123265

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása