Egy építészekből álló jótékony szervezet, ami a 3. világ problémáira keres és talál építészeti megoldást. Többnyire Indiában, Dél-Afrikában és a válsággal vagy természeti katasztrófával sújtott országokban kapnak megbízást, valamint ott is, ahol csak egyszerűen szükség van rájuk.
Az ötletgazda és örök optimista James Sinclair 1999-ben alapította a céget. A nonprofit szervezet célja a fenntarthatóbb jövő megalapozása építészeti eszközök segítségével.
Sinclairrel készült egy interjú két részben, amiben átfogóan mutatja be, hogy mivel is foglalkoznak pontosan. Kiemeltem egy-két idézetet a 11 perces videoból, de érdemes végignézni.
AD Interviews: Cameron Sinclair, Part II from ArchDaily on Vimeo.
Milyen szerepet kéne betölteni az építészetnek a mai társadalomban?
"....az elmúlt 20 évben az építészet szimbólikussá vált, ma a formáról és a szerkezetről szól. A fejlettt technikai háttérnek köszönhetően pedig bármit megépíthetünk. Mikor eljutunk addig a pontig, hogy a legextrémebb elképzelés is formát ölthet, felmerül a kérdés, hogy merre tovább.
...nem megújulásról van szó, hanem egyfajta visszatekintésről. Az építészet visszatér a gyökereihez, a társadalom szolgálatához, segítéséhez.
" Jelenleg ebben az irodában 12 fő dolgozik, de a világ 100 országában több mint 5000 építésszel állok kapcsolatban. Egy projekten egyszerre több szakember dolgozik különböző országokból. A neten keresztül érintkeznek egymással, ötletelnek, rajzokat cserélnek, nyomon követhetik a munkafolyamatot. Az internet segítsége nélkül mindez lehetetlen lenne."
A második része az interjúnak megtalálható itt, a válságról és a benne rejlő lehetőségekről is szó esik.
A cégnek két honlapja is van, az openarchitecturenetwork.org az a felület, ahol bárki csatlakozhat a szervezthez, akár ötlet szinten is. Az eredeti oldal itt. Az elmúlt 10 évnek megvan a gyümölcse, ugyanis egy kiterjedt hálózatra tettek szert. Terveztek már kisebb kórházat, óvodát, iskolát, lakóházat. Az épület költségvetése, anyaghasználata, energia felhasználása az aktuális helyzettől függ, nagyon rugalmasnak és kreatívnak kell lenni, hiszen a minimumból gazdálkodnak, és terveznek fenntartható épületet az adott közösség igényeihez mérten.
Az elkészült vagy még folyamatban lévő munkák mindkét oldalon megtalálhatóak, az Archdaily viszont készített egy összegzést a tavalyi évről, innen mutatok be én is pár példát, röviden.
Dél-Afrika, Khayelitsha football for hope center
India, Nadukuppam Women's center
Szintén India,ott épült ahol a Women's center, funkciója: közösségi ház.
Uganda, Kutamba AIDS Orphans school
A végére még egy pdf, amiben szintén munkákat gyűjtöttek össze, ezt is érdemes megnézni, sok-sok kép és rövid leírás.
Az Architecture for Humanity igazából egy közvetítő közeg a szegénységgel küzdő országok és a segítő kezet nyújtó szakemberek között. Az interjúban Sinclairt kérdezték a pénzügyi dolgokról is, egy projektet mennyiből hoznak ki, az építészek milyen fizetést kapnak. Szerinte nem nagyon jól, de elég jól fizet a karitatív munka, a résztvevőknek pedig az számít igazán, hogy segíthetnek.
*
/ Hasonló szervezet itthon is működik, Habitat for Humanity néven, egy régebbi cikkben szerepelt a blogon is. /