Az Ökotárs Alapítvány és a MOL-Csoport gondozásában jelent meg a nemrégiben a Project for Public Spaces (PPS) nevű közhasznú szervezet több nyelvre lefordított kézikönyve, a How to Turn a Place Around, amelynek magyar címe: Hogyan varázsoljunk újjá egy közteret? A magyarul 1000 példányban kiadott könyvet a PPS ma már 26 ország 2000 közterén, és mintegy 20 ezer ember képzésében alkalmazza. A magyar kiadást 2008 október 7-én mutatta be hivatalosan Steve Davies, a PPS New York-i munkatársa, a szervezet alelnöke.
A köny pdf-ben teljes terjedelmében letölthető itt.
Térségünkben a szlovák fordítás volt az első, ezt követte a cseh majd a magyar és hamarosan lengyelül is olvasható lesz. A magyar kiadás azonban nem pusztán fordítás: magyarítás is. Az eredeti, 2005-ben kiadott, több mint 30 év tapasztalatát összegző könyvet a magyar verzióban olyan magyarországi esettanulmányok gazdagítják, amelyek segítenek a hazai társadalom és kultúrkör képviselőinek közelebb hozni a problémákat és a megoldásokat, azaz hatásosan szerelik le az ilyenkor szokásos szkepticizmust ami az „itthon ez úgyse tudna működni, ez itt Magyarország” örökbecsű közhellyel jellemezhető.
Apró jelekből rögvest rájöhetünk, hogy a teret csak kulisszának, vagy valóban közösségi helynek szánták-e. Ilyen árulkodó jelnek számít a
megfelelő ülőhely hiánya,
a fogadóterek taszítása,
diszfunkcionális, lehangoló elemek,
találkozási pont hiánya,
ha az utak nem követik az embereket,
a jármű dominancia,
a csupasz falak vagy kihalt perifériák,
rosszul elhelyezett tranzit pihenők,
a programok hiánya.
Satöbbi satöbbi - Réka talán beleássa most magát valamennyire (mellesleg ő is találta ezt meg), hátha hozzátesz még 2-3 mondatot.
- A könyvről cikk az építészfórumon.
- Ugyanez a Project for Public Spaces készítette A világ legjobb (és legrosszabb) közterei összeállítást is.