DOMINO: magyar mobilház

2010. október 24. 23:33 - mB

DOMINO ház, mobilház -

Meglepő: a korábbi remek osztrák példa (lásd: itt meg itt) után kiderül, hogy egészen hasonló magyar kezdeményezés is van. Érdekessége, hogy nem kell hozzá építési engedély és építményadó sem terheli.

DOMINO ház, mobilház -

Gyakorlatilag azon kívül, hogy ez az épület is mobil - kerekei vannak, ezáltal önálló helyzetváltoztatásra képes, vontatható -, a DOMINO ház minden olyan jellemzővel rendelkezik, amivel a téglaházak ma Magyarországon, ellenben a mobilházak általában nem. Ezeken felül minket a fejlesztés során a külső-belső design, a környezettudatosság, és a fenntartható építészettel szemben való elkötelezettség motivált leginkább, hogy olyan egyedi ház szülessen, ami megállja a helyét az élet minden területén.

A DOMINO házak egyedi gyártású házak, ezért a külső és a belső variálhatóságuk szinte korlátlan. Az épület, vagy épületek különféle módon sorolhatóak, de több emelet jelenleg nem építhető belőlük.

DOMINO ház, mobilház -

Az épület nem tartalmaz káros anyagokat, nem beszélve az extenzív zöldtetőről, ami az épületfizikai előnyökön túl további komoly ökológiai és ökonómiai előnyöket is nyújt.

Az épület falpaneljének rétegtervi hőátbocsátási tényezője 0.35 W/m2K. Ez az érték a kétoldali vakolattal ellátott – és hőszigetelő falazóhabarcsba falazott - 44 cm vastag POROTHERM téglafal hőátbocsátási tényezőjének felel meg. A ház fűtéséről korszerű és takarékos, mennyezetbe rejtett infrasugárzó panelek gondoskodnak.

A teherhordó vázszerkezete két részből áll. Egyrészt egy statikailag és egyedileg méretezett acél alvázszerkezetből, másrészt a szintén méretezett acél felépítmény vázszerkezetéből. A falpanelként alkalmazott kemény poliuretán hab hőszigetelésű szendvicspanel külső fegyverzete 0.5 mm vastag horganyzott acéllemez, belső fegyverzete pedig 12 mm vastag magas fényű fehér bútorlap - normál, illetve vízálló kivitelben, függően a beépítés helyétől. Emellett a panelek élkialakítása lehetővé teszi a légzáró, jó hőszigetelő értékű, hézagmentes szerelést.

(Nekem a fentivel szemben van kritikám: kár hogy acél, és kár hogy bútorlap (?!?...). Ez utóbbi magyarul a faforgácslap... )

DOMINO ház, mobilház -

A falpanelek közé integrált nagy üvegfelülettel rendelkező nyílászárók faszerkezetűek, részben toló és nyíló-bukó vasalattal, illetve fix üvegezéssel. Az üvegezés alaphelyzetben 1.1 W/m2K hőátbocsátású, kétrétegű szerkezet, de lehetőség van 1.0 W/m2K értékű üvegezés alkalmazására is. A hőszigetelt falpanel-rendszer külső felületképzése a megrendelő igényeihez igazítható: lehet szellőztetett légréssel ellátott faburkolat, illetve dryvit rendszerű hőszigetelt felületképzés.

nyeregtetős változat:

DOMINO ház, mobilház -

A DOMINO mobilházat építészek tervezték- Zács András és Andó Gergely -, nem titkoltan azzal a céllal, hogy lakóházként is használható legyen. Elviekben nem szükséges hozzá építési engedély - ez így van az egész EU-ban. Mivel nem minősül épületnek, ezért építményadó sem terheli. De a teljes igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy a magyar jogszabályokat tekintve a mobil ház fogalma nem tisztázott.

A ház 7 millió Ft-tól kapható, de jelentősen függ az ára a felszereltségtől és a kiviteltől.


forrás: Mobilház - a 4szoba.hu oldalról (több kép!), lásd még: Guruló otthon - Népszabadság.

dominoház.eu;

(Névtelenségéhez ragaszkodó Fazekas Kati szíves küldése - köszönjük!)

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://tarsas2010.blog.hu/api/trackback/id/tr862396407

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

mB · http://frankzappa.blog.hu/ 2010.12.13. 07:17:26

"A forgalmazók úgy reklámozzák a mobilházat, hogy nem kell rá építési engedély. Egy aszódi férfi, Balatoni Imre és családja házát azonban az engedély hiányára hivatkozva akarja elszállíttatni az önkormányzat. A fő probléma, hogy nem világos a mobilház státusza: jogilag ugyanis még nem definiálták."

"A család próbált együttműködni az önkormányzattal, ezért állásfoglalást kért, de nem kapták meg. A válaszadási határidő lejártakor a házat a telekre szállíttatták, beköltöztek. Most, nagyjából egy évvel később eldőlni látszik, hogy a ház nem maradhat, mert nem engedélyeztették."

Az Index cikke:
index.hu/belfold/2010/12/12/egy_aszodi_csalad_utcara_kerulhet_mert_nem_egyertelmu_a_szabalyozas/
süti beállítások módosítása