Következik az S70 nevű ház egy lehetséges (grafikus) térelemzése - azt hiszem elég látványos, de annyi történt csak hogy az egyes alaprajzokat kicsit elferdítve egymás fölé tettem (míg készült a főtt tojás), és ebből egy jól átlátható axonometrikus rend épült fel, külön a közlekedők és a lakásbejáratok jelölésével:
- részletes anyag letölthető itt! -
Megfigyelhető hogy nagyon (nagyon!) szeszélyes a közlekedőrendszer, a kedvencem az a két (tulajdonképpen egyszintes) 2. emeleti lakás, amibe a harmadikról érkezem meg (barnás-drappos színnel)...
Fent az egyes szintek melletti számok azt jelzik, hogy arról a szintről hány lakás közelíthető meg.
A házban amúgy 19 lakás van, 17 teljesen különböző alaprajzzal. Ezek némelyike egyszintes, mások kétszintesek, de van háromszintes is - sőt, a földszinti lakásokhoz (csak felülvilágítóval megnyitott) pinceszint is tartozik, ezt nem is igazán értem. A földszinti lakások az utcáról nyílnak - a harmadik emeletiek lehetnek a legjobb haverok, mert onnan öt lakás is nyílik, ezen túl ők fellátnak a felső három lakóhoz is. A földszintiek viszont kertszomszédok, ott találkozhatnak sokat.
A játékosságot olyannyira komolyan vették, hogy a homlokzat sem próbál meg közelítőleg sem utalni a belső működésre: a hosszú szalagablak (az axonometrián kékes) PONT NEM ott van ahol hosszú vízszintes közlekedő.
Elképesztő ház, elképesztő terekkel, ugyanakkor viszonylag takarékos, ezzel együtt jól élhető közlekedőket ad, de hallatlanul izgalmas, inspiráló terekkel és lakásformákkal. Nagyon feszesen szerkesztett a pince is, a legtávolabbi, legsötétebb részekhez felülvilágítókat ad, a kert pedig úgy bomlik részekre hogy mindenkinek van egy kis privát része.
Követendő példa-e? Nem tudom, láthatóan iszonyú munkamennyiség van benne, ami szükséges is ahhoz hogy ezek a terek megvalósulhassanak és működőképesek legyenek, de hallatlan izgalmas a végeredmény, azt hiszem örömmel lakhatnak itt akik itt laknak. Azért lehet hogy nekünk elsőre egy tiszta, egyszerű rendszert lesz célszerű megcélozni. :-)
Szerintetek?