Kollégium Lyon

2011. január 26. 11:47 - Ponni

A helyszín Lyon legnagyobb egyetemi campusa: a háromszög alapú tömbben kollégiumi épületek, egy nagy menza, délen és keleten pedig kis családi házak. Kerítéssel van körülvéve. A kapuk nappal nyitva vannak, gyakorlatilag a terület mindenki számára átjárható, estére viszont bezárnak.

A stratégiánk az volt, hogy a főbb tengelyeket, kapukat, kapcsolatokat, nyitásokat valami módon megjelöljük és a tömb belsejében olyat hozzunk létre, ami miatt mindenki oda megy. Sok-sok vita után, úgy döntöttünk lakótornyokkal dolgozunk (F+9). A fenntartható fejlődés jegyében minimalizáljuk azt, amit a természetből elveszünk és vertikális irányban mozdulunk el. Ez a vertikalitás pedig eszköz lehet számunkra ahhoz, hogy fiatalos, lendületes kollégiumot tervezzünk. (mint pl. Györgyi ).

A tömb belsejében lévő fszt.+4 szintes kollégiumi épületet renováljuk. Az alsó két szintet kipucoljuk, átláthatóvá, átjárhatóvá tesszük. Olyan közösségi tereket tervezünk, amelyek hiányoznak az amúgy klasszikus középfolyosós elrendezésű épületből. Amit pedig elvettünk ezzel, azt pedig a tetejére ráépítve visszaadjuk. (épp ezen dolgozok most). Ez volt tehát a stratégia. Ezen belül mi a három északi tornyot választottuk ki projektként és azzal foglalkoztunk tovább. Az alsó szinteken közösségi terek, üzletek vannak, figyelembe véve a benapozottságot, felül pedig a lakások.

Nem akartunk mindegyik toronyba függőleges közlekedési magot beépíteni, mert az nagyon sok helyet elvett volna az amúgy is szűk alapterületből. Ezért a fő közlekedési mag a középső toronyban található, a másik kettőhöz pedig hidakon lehet eljutni. Hogy még ezeket is minimalizáljuk, a középső toronyban egyszintes lakások vannak, a két szélsőben pedig kétszintesek. Minden egyes szint (a duplexeknél kettő) egy-egy önálló „colocation”,  vagyis úgy tekintünk az együtt lakó fiatalokra, mint egy-egy  nagy családra.

Az alaprajzokkal én személy szerint még egyáltalán nem vagyok megelégedve, ezért nem is nagyon reklámoznám, de ez van, ha az ember két makacs franciával dolgozik együtt. A tömeg és ezzel együtt a homlokzat, úgy alakult, hogy az üzleteknél, közösségi tereknél, az alsóbb szinteket egy-egy beton tömbbe zártuk, míg a lakórész fa szerkezetű oszlopos gerendás rendszer. Itt nagyon beleszerettünk a fa részbe és az eredeti koncepció szerint őszintén megszeretnénk mutatni a szerkezetet kívülről, de úgy néz ki, hogy a passzív házak világában ezt az ötletet el kell engednünk és kívülről szigetelnünk, különben gazdaságtalan és hőhídas házat csinálnánk. Sebaj, majd a belsőépítész profitál a szerkezet szépségéből, mi meg kitalálunk valami más homlokzatot.

Ami az együttdolgozást illeti, elég nehéz. Sokszor érzem úgy, hogy a csapattársak nem látják az egyszerűségben, az anyagban vagy a szerkezetben a szépséget, mindig valami nagyot akarnak durrantani, valami igen látványosat, amit éppen aznap láttak valamelyik színes építészeti újságban. Ugyanez vonatkozik a grafikára is és a makettekre is. Túl sok színt használnak. Legutóbb zöld lego-szerű fákat akartak használni narancssárga habkartonhoz. Ilyenkor ha türelmes vagyok, elkezdem mutogatni a makett fotóimat, próbálom elmagyarázni, hogy a kevesebb több, de nem gyakran járok sikerrel. Ha egy nap több ilyen jön, akkor nap végére teljesen kiborulok és önpusztításba kezdek. J

Fontos még megemlíteni, hogy itt építészeket képeznek, nem pedig építészmérnököket és néha alapvető statikai vagy épszerkes dolgokat kell magyaráznom, ami egy idő után elég idegesítő.

4 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://tarsas2010.blog.hu/api/trackback/id/tr312592960

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ahha 2011.01.26. 15:41:18

Hehe, itt laktam. Tényleg ráférne már valami felújítás, bár mondjuk az Antonins egész jó.

A tornyos-hidas megoldás személy szerint nekem nem jön be, egyébként hasonló van kb. két percre, az INSA Magellan kollégiumánál is. Lehet, hogy én vagyok túlzottan maradi, de a lépcsőházat jobban szeretem.

mB · http://frankzappa.blog.hu/ 2011.01.30. 01:11:13

Én lájkolom a tornyokat, különösen lájkolnám egy alulnézeti merész perspektívában, jót tenne az együttesnek.

A híd meg menő - mint arra a közelműltban egy kisebb építészeti diskurzus nyomán rávilágítani volt módom. A legutóbbi, halász-lakótelep (Tyre) kapcsán fogalmazódott meg bennem (emlékeimbe idézve a Sargfabrikot is), hogy minden menő ház 1.) színes, 2.) hidas. Na meg Kis Péter Prátere is.

Én ha homlokzat lennék: kevésbé lennék négyzet.

mB · http://frankzappa.blog.hu/ 2011.01.31. 18:33:47

szia Hékás, ezt nézd meg:

www.e-architect.co.uk/images/jpgs/hong_kong/hong_kong_community_college_adrg291008_2.jpg

Hong Kong Community College (Hung Hom Bay Campus), Kowloon.

zotyis 2011.02.06. 14:32:56

érdekes, hogy a franciák ragaszkodtak nagyon ehhez az elrendezéshez. én a blogon is említett (tarsas2010.blog.hu/2010/10/21/horsens_dania_csaba_2010) dániai suliba jártam (Csabával azt hiszem pont elkerültük egymást). ott a régi kollégiumokban sokan (kb 20-an) használtunk egy-egy konyhát, és még a folyosókat közösségi térként, az új építésű vagy felújított diákszállók viszont 2-3 fős lakásokra voltak osztva. az ottani francia barátaim a túlzott dán individualizmust szidták, és inkább azt élvezték, mikor mindenki mindenkivel együtt élt, mégha ez néha kényelmetlenségekkel járt is együtt. (persze, biztos az ellenkező véleményekre is sok példa van.) ti az 5-7 "collocateurrel", úgy tűnik, arany középutat találtatok.
a szintén a blogon bemutatott és a fejlécen is látható koppenhágai koleszt nem hiába említik sokan jó példaként; minket el is vittek tanulmányi kirándulásra. ott is néhány emberre jut egy-egy konyha és társalgó, viszont a blokkok nincsenek élesen elválasztva egymástól. biztos jót tesz a közösségi életnek. (nesze neked, skandináv bezárkózottság :) az már csak hab a tortán, hogy mennyire jól néz ki kívülről-belülről!
süti beállítások módosítása